Agate: Mifflin County results from Ultimate Warrior tourney
Submitted photo
Results for Mifflin County Hs @ ultimate Warrior (01/25 – 01/26/2019)
Nicholas Allison (Mifflin County Hs) – DNP
Nicholas Allison (Mifflin County Hs) over Mason Konigus (Lake Lehman Hs) (Fall 1:05)
Nicholas Allison (Mifflin County Hs) over Ashton Sipes (Tyrone Area Hs) (Fall 1:46)
Nicholas Allison (Mifflin County Hs) over Mark Palmer (Brockway Area Hs) (Fall 0:46)
Nicholas Allison (Mifflin County Hs) over Bryce Beatty (Mount Union Area Hs) (Dec 9-3)
Derek Burk (Mifflin County Hs) – DNP
Derek Burk (Mifflin County Hs) over Gabe Dunkelberger (Philipsburg Osceola Area Hs) (Dec 10-3)
Carter Gill (Hickory Hs) over Derek Burk (Mifflin County Hs) (Dec 5-1)
Derek Burk (Mifflin County Hs) over Matt Himes (Marion Center Area Hs) (Fall 0:48)
Derek Burk (Mifflin County Hs) over Zach Stuart (Lake Lehman Hs) (Dec 3-1)
Cons. Quarters – Allen Mangus (Richland Hs) over Derek Burk (Mifflin County Hs) (Dec 5-1)
Blaine Davis (Mifflin County Hs) – DNP
Blaine Davis (Mifflin County Hs) over Trevor Manley (Altoona Area Hs) (Dec 5-0)
Blaine Davis (Mifflin County Hs) over Jacob Shaw (West Branch Hs) (Dec 1-0)
Blaine Davis (Mifflin County Hs) over Lear Quinton (Southern Columbia Area Hs) (Dec 3-2)
Jake Ryan (Mount Union Area Hs) over Blaine Davis (Mifflin County Hs) (Fall 0:32)
Kyler Everly (Mifflin County Hs) – DNP
Kyler Everly (Mifflin County Hs) over Luke Tomaski (Ridgway Area Hs) (Fall 3:52)
Alex Richner (Moshannon Valley Hs) over Kyler Everly (Mifflin County Hs) (Dec 5-0)
Kyler Everly (Mifflin County Hs) over Matt Hess (Greater Latrobe Hs) (Fall 3:45)
Michael Miner (Southern Columbia Area Hs) over Kyler Everly (Mifflin County Hs) (Dec 6-2)
Christian Fisher (Mifflin County Hs) – DNP
Christian Fisher (Mifflin County Hs) over Mason Walls (Tyrone Area Hs) (TF 19-4 0:00)
Christian Fisher (Mifflin County Hs) over Damion Finnegan (Altoona Area Hs) (Dec 7-0)
Christian Fisher (Mifflin County Hs) over Jack Bruce (Blairsville Hs) (Dec 12-5)
Amonn Ohl (Saint Josephs Catholic Academy) over Christian Fisher (Mifflin County Hs) (Fall 3:58)
Dylan Grassmyer (Mifflin County Hs) – DNP
Dylan Grassmyer (Mifflin County Hs) over Kholten Fuller (Bradford Area Hs) (Fall 0:29)
Gaige Garcia (Southern Columbia Area Hs) over Dylan Grassmyer (Mifflin County Hs) (Fall 0:30)
Dylan Grassmyer (Mifflin County Hs) over Mario Moreland (Ambridge Area Hs) (Fall 4:31)
Dylan Grassmyer (Mifflin County Hs) over James Lewis (Tyrone Area Hs) (Inj. [time])
Trentin Whaley (Bellwood Antis Hs) over Dylan Grassmyer (Mifflin County Hs) (Fall 1:20)
Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) – DNP
Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) over Zachary Rosenberger (Saint Josephs Catholic Academy) (Fall 2:31)
Tyler Wileman (Juniata Hs) over Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) (Fall 3:12)
Tyler Wileman (Juniata Hs) over Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) (TF 16-0 0:00)
Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) over Colin Allmond (Altoona Area Hs) (Fall 1:55)
Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) over Tommy Hicks (Tyrone Area Hs) (Dec 7-3)
Brycen Hassinger (Mifflin County Hs) over Nick Zaboski (Lake Lehman Hs) (Fall 2:40)
Ethan Kauffman (Mifflin County Hs) – DNP
Ethan Kauffman (Mifflin County Hs) over Robert Brantner (Mount Union Area Hs) (Dec 7-0)
Ethan Kauffman (Mifflin County Hs) over Patrick Edmondson (Southern Columbia Area Hs) (Dec 5-3)
Gabe Willochell (Greater Latrobe Hs) over Ethan Kauffman (Mifflin County Hs) (Fall 3:30)
Bob Long (Lake Lehman Hs) over Ethan Kauffman (Mifflin County Hs) (Inj. [time])
Patrick Edmondson (Southern Columbia Area Hs) over Ethan Kauffman (Mifflin County Hs) (Inj. [time])
Trey Kibe (Mifflin County Hs) – DNP
Trey Kibe (Mifflin County Hs) over Aiden Reed (Shippensburg Area Hs) (Fall 0:30)
Trey Kibe (Mifflin County Hs) over Cade Linn (Southern Columbia Area Hs) (Dec 6-2)
Trey Kibe (Mifflin County Hs) over Tyler Stoltzfus (Saint Josephs Catholic Academy) (Fall 1:16)
Quarterfinals – Trey Kibe (Mifflin County Hs) over Jacob Sabol (Richland Hs) (Fall 1:07)
Jacob Krepps (Mifflin County Hs) – DNP
Tyler Waltman (Southern Columbia Area Hs) over Jacob Krepps (Mifflin County Hs) (MD 10-0)
Jacob Krepps (Mifflin County Hs) over Cameron Kinley (Ambridge Area Hs) (Fall 0:53)
Jacob Krepps (Mifflin County Hs) over Joshua Keirn (Altoona Area Hs) (MD 11-2)
Garrett Henigin (Blairsville Hs) over Jacob Krepps (Mifflin County Hs) (Dec 8-1)
Isaac Matthews (Mifflin County Hs) – DNP
Jacob Traupman (Ambridge Area Hs) over Isaac Matthews (Mifflin County Hs) (Dec 5-1)
Isaac Matthews (Mifflin County Hs) over Chandler Burns (Bald Eagle Area Hs) (Fall 2:26)
Tj Meehan (Lake Lehman Hs) over Isaac Matthews (Mifflin County Hs) (Fall 0:40)
Cade Rishel (Mifflin County Hs) – DNP
Kole Biscoe (Southern Columbia Area Hs) over Cade Rishel (Mifflin County Hs) (TF 15-0 0:00)
Nolan Barr (Clearfield Area Hs) over Cade Rishel (Mifflin County Hs) (Fall 3:36)
Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) – DNP
Caleb Dowling (Saint Josephs Catholic Academy) over Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) (MD 14-4)
Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) over Greg Himes (Blairsville Hs) (TF 15-0 0:00)
Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) over Cole Haight (Johnsonburg Area Hs) (Dec 4-0)
Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) over Caleb Freeland (Clearfield Area Hs) (Dec 7-5)
Hunter Burke (Lake Lehman Hs) over Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) (Dec 5-3)
Trey Shoemaker (Mifflin County Hs) over Colton Gietler (Oswayo Valley Hs) (Dec 10-3)
Anson Wagner (Mifflin County Hs) – DNP
Anson Wagner (Mifflin County Hs) over Gavin Wagner (Altoona Area Hs) (Fall 2:32)
Hunter Weitoish (Philipsburg Osceola Area Hs) over Anson Wagner (Mifflin County Hs) (MD 13-1)
Anson Wagner (Mifflin County Hs) over Reese Brendlinger (United Hs) (M. For.)
Anson Wagner (Mifflin County Hs) over Jacob Wickett (Ridgway Area Hs) (Dec 4-0)
Alex Taylor (Bellwood Antis Hs) over Anson Wagner (Mifflin County Hs) (Fall 3:19)